Judumo duomenų standartai#

Skirtingų vežėjų ar savivaldybių vystomas viešasis transportas, įvairios elektroninio bilieto sistemos, dviračių, paspirtukų, automobilių dalijimosi, pavežėjimo paslaugos. Kaip užtikrinti skirtingų transporto sistemų integralumą tarpusavyje? Kokiais būdais galime sukurti sąlygas žmonėms keliauti kada nori ir kur nori skirtingomis judumo priemonėmis be jokių kliūčių?

Paprasčiausias būdas tą pasiekti yra standartų, kurie leidžia skirtingoms sistemoms vieningai dalintis duomenimis ir integruotis tarpusavyje naudojimas. Europos Komisija yra išskyrusi 6 didelės vertės duomenų rinkinius, kurie turi būti pateikiami automatizuoto nuskaitymo formatais ir prieinami visiškai nemokamai. Tarp šių duomenų rinkinių patenka su judumu susiję duomenys21. Taip pat Europos Komisijos išleista ITS direktyva14 jau dabar reglamentuoja duomenų formatus, kuriais turi būti atverti su judumu susiję duomenis.

Turėdami standartizuotus, aukštos kokybės duomenis galime integruoti skirtingas sistemas tarpusavyje, įgyvendinti „judumo, kaip paslaugos“ (angl. Mobility as a Service) konceptą Lietuvoje bei užtikrinti galimybę Lietuvos gyventojams sklandžiai, be jokių kliūčių planuoti keliones ir keliauti ne tik Lietuvoje, tačiau ir visoje Europos Sąjungoje ar pasaulyje.

Šiame skyriuje bus aptarti populiariausi judumo duomenų standartai susiję su viešojo transporto statine ir dinamine informacija bei dalijimosi paslaugomis.